| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | dadc8a5cd274a7d70542d36fa1dfbeb112197988 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T15:20:17Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T16:11:20.97008844Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260330.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.35/0 |
| upload-time | 2026-03-30T23:00:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.51GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.39GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.18GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 431M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 278M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±10% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.8G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.08G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±57% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 215M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 392M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±27% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 413M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 785M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 992M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 418M ±25% |
| [Geomean] | 698M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.92G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.44G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.98G ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.32G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28G ±83% |
| [Geomean] | 3.89G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 685k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.8k ± 2% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 4% |
| [Geomean] | 190M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.69G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.0G ±57% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 158M ±33% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 307M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ±12% |
| [Geomean] | 312M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 759M ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.57G ±131% |
| [Geomean] | 923M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 721k |