| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 39267791a4fd5f881e3a43b199de4c7bddf3f179 |
| experiment-commit-time | 2026-03-24T15:22:13Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-29T22:58:36.460798081Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260330.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260330.9/0 |
| upload-time | 2026-03-30T04:17:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.6M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.01M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.35M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.8M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.29M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.47M ±34% |
| [Geomean] | 8.75M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.16G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 846M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.10G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±32% |
| [Geomean] | 1.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.06M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.77M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.08M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.76M ± 8% |
| [Geomean] | 1.36M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.74M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 91.2M ±148% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.83M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.61M ± 7% |
| [Geomean] | 7.83M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 249M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.09M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.68M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.63M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 24.5M ±140% |
| [Geomean] | 20.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.51M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.93M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.41M ±44% |
| [Geomean] | 2.92M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.07G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 825M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±32% |
| [Geomean] | 1.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 580k ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 667k ±25% |
| [Geomean] | 558k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |