| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b526b2d49b39a116cf654551f7f65c965144b096 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:49:44Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T22:00:19.204380581Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.12/0 |
| upload-time | 2026-03-31T04:51:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.49GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.03GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.27GB ±10% |
| [Geomean] | 5.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.05GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.58GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 547M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 543M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±14% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.35G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.56G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.0G ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.93G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1G ±71% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±40% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 435M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 886M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 428M ±14% |
| [Geomean] | 722M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.98G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.54G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.89G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31G ±144% |
| [Geomean] | 4.15G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 690k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 685k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 184M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 4% |
| [Geomean] | 211M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.99G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.8G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ±79% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 186M ±48% |
| [Geomean] | 162M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 333M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.27G ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.36G ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 973M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49G ±225% |
| [Geomean] | 1.26G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 708k |