| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 261d489139b958e3b7b3bf76d1fb23c9bca76142 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:46:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T23:04:36.609634981Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.13/0 |
| upload-time | 2026-03-31T05:53:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±13% |
| [Geomean] | 5.73GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.91GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.22GB ±11% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 291M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 547M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 281M ± 9% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.64G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.24G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±80% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±32% |
| [Geomean] | 289M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 839M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 448M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 896M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 413M ±26% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.96G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.63G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.12G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.66G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.81G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94G ±82% |
| [Geomean] | 4.35G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.08k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 665k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 662k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.9k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 230M ± 2% |
| [Geomean] | 194M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.0G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0G ±77% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 153M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 166M ±36% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ±14% |
| [Geomean] | 312M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.46G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 936M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.76G ±75% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 720k |