| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 261d489139b958e3b7b3bf76d1fb23c9bca76142 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T21:46:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T01:00:35.335569531Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.15/0 |
| upload-time | 2026-03-31T06:19:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.99GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.24GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.6M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.02M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.32M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 47.0M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.04M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.02M ±32% |
| [Geomean] | 9.12M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.25G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 902M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.23G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±30% |
| [Geomean] | 1.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.33M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.05M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.05M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.70M ± 0% |
| [Geomean] | 1.34M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 117M ±116% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.77M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 218M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.78M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 8.98M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 250M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.09M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.19M ±162% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 256M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.15M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 17.9M ±169% |
| [Geomean] | 19.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.1k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.62M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.96M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.54M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.16M ±43% |
| [Geomean] | 2.90M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 879M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.01G ±30% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 500k ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 620k ±45% |
| [Geomean] | 548k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |