| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 1f8aff4386ca8be6ae9b9553205d113884c4a8ee |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T04:19:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T06:03:13.243389638Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.23/0 |
| upload-time | 2026-03-31T11:24:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.5M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.22M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.04M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.1M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.30M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.86M ± 3% |
| [Geomean] | 8.55M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 926M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.82G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.32G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ± 3% |
| [Geomean] | 1.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.60M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.10M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.54M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.10M ± 0% |
| [Geomean] | 1.58M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 116M ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.25M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.05M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.06M ± 2% |
| [Geomean] | 5.16M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 251M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.64M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.22M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 237M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.60M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.51M ±23% |
| [Geomean] | 16.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.89M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.85M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.04M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.29M ±39% |
| [Geomean] | 3.01M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.07G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 940M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.09G ± 4% |
| [Geomean] | 1.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 570k ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 667k ±50% |
| [Geomean] | 555k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |