| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 1f8aff4386ca8be6ae9b9553205d113884c4a8ee |
| experiment-commit-time | 2026-03-31T04:19:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T04:35:28.371015402Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.24/0 |
| upload-time | 2026-03-31T11:25:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±15% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.28GB ±11% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 550M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 569M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±13% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.0G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.51G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ±14% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 222M ±28% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 842M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 962M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 763M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±22% |
| [Geomean] | 701M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.53G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.96G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.99G ±74% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 687k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 3% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.2G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1G ±79% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 196M ±23% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 305M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 835M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.60G ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 932M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.39G ±162% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 716k |