| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3524089944a7a4ed0e0a8395a10b9a7376df4595 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T15:19:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T06:39:57.801522639Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.27/0 |
| upload-time | 2026-03-31T12:00:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.16GB ±10% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 20.8M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.19M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.98M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.7M ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.12M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.94M ±30% |
| [Geomean] | 8.09M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.67G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 963M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.29G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 943M ±29% |
| [Geomean] | 1.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.07M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.84M ± 9% |
| [Geomean] | 1.39M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.69M ±376% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.69M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.4M ±158% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.83M ±10% |
| [Geomean] | 5.32M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.15M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.14M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 246M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.23M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.58M ±145% |
| [Geomean] | 17.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.5k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.71M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.07M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03M ±35% |
| [Geomean] | 3.00M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 956M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 950M ±29% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 620k ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 611k ±47% |
| [Geomean] | 555k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |