| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9c88851d456b462ae3aa5fe8b9d66ea953af48f6 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T16:16:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-30T19:36:18.018746526Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.3/0 |
| upload-time | 2026-03-31T00:55:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.39GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.6M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.53M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.66M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 40.9M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.49M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.53M ±27% |
| [Geomean] | 9.73M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.16G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.20G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±56% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.02M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.02M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.87M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 91.6M ±147% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.60M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 161M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.64M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.59M ± 3% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 246M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.17M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 13.1M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 252M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.64M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 10.2M ±146% |
| [Geomean] | 25.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.29M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.27M ±53% |
| [Geomean] | 3.12M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.02G ±57% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 656k ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 633k ±42% |
| [Geomean] | 595k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |