| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | e87b10ea2a2c6c65b80c4374af42b9c02ac9fb20 |
| benchmarks-commit | 62ae4fe47db0953b879f450095120a5732004ffe |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | dadc8a5cd274a7d70542d36fa1dfbeb112197988 |
| experiment-commit-time | 2026-03-30T15:20:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-03-31T07:17:10.248912164Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260331.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260331.31/0 |
| upload-time | 2026-03-31T12:58:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 49.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 40.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.01GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.29GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.43GB ±27% |
| [Geomean] | 3.79GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.07GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.80GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.50GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.52GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.58GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 241M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 252M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.8M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 242M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 250M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.6M ±62% |
| [Geomean] | 114M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.53G ±32% |
| [Geomean] | 5.25G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 208M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 207M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02M ± 9% |
| [Geomean] | 46.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 378M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 406M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±52% |
| [Geomean] | 249M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.21G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.79G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.17G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 179M ±20% |
| [Geomean] | 1.08G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.15k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 730k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 728k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 1% |
| [Geomean] | 429k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.0M ±77% |
| [Geomean] | 50.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.3G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.29G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.1G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.51G ±29% |
| [Geomean] | 4.82G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 109M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.8M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 213M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.7M ±65% |
| [Geomean] | 130M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.43G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 155M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.30G ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 152M ±23% |
| [Geomean] | 457M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 729k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 727k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.11M |