| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5756e857c84b2248d0f54bb88235c308d4285c26 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T17:44:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T18:30:10.044035024Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260501.80 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260501.80/0 |
| upload-time | 2026-05-01T23:49:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.13GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.25GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.99GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.99GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.6M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.06M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.43M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.3M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.31M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.02M ±22% |
| [Geomean] | 8.71M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.29G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 839M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.18G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±20% |
| [Geomean] | 1.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 1.39M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 114M ±106% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 94.3M ±149% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.82M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.74M ± 5% |
| [Geomean] | 8.04M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.13M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 8.98M ±227% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.30M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 14.8M ±210% |
| [Geomean] | 20.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.93M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.38M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.17M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.11M ±32% |
| [Geomean] | 2.88M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.08G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 825M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.25G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±23% |
| [Geomean] | 1.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 544k ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 580k ±31% |
| [Geomean] | 540k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |