| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5756e857c84b2248d0f54bb88235c308d4285c26 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T17:44:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T18:43:05.064575348Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.1/0 |
| upload-time | 2026-05-02T00:20:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.41GB ±14% |
| [Geomean] | 5.04GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.15GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.61GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 249M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.8M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 250M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.71M ±21% |
| [Geomean] | 86.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.19G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.22G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 263M ±53% |
| [Geomean] | 3.65G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 409M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.2M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 403M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.2M ±12% |
| [Geomean] | 201M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.65G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.20G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 130M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.76G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.0M ±23% |
| [Geomean] | 889M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 749k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 1% |
| [Geomean] | 442k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.8M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ±21% |
| [Geomean] | 27.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 261M ±23% |
| [Geomean] | 2.66G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 89.5M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 80.9M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.05M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.6M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.1M ±14% |
| [Geomean] | 82.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 585M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.48G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.5M ±19% |
| [Geomean] | 245M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 749k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.13M |