| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f1bc06b98d79c91a0b073098862f1465dbc69776 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T23:28:11Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T23:50:20.744311851Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.11/0 |
| upload-time | 2026-05-02T05:10:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.37GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 39.9M ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.47M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.97M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.2M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.92M ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.31M ±19% |
| [Geomean] | 9.79M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.01G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.25G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.63G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.37M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.45M ± 6% |
| [Geomean] | 1.99M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 159M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.53M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.70M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.50M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.60M ± 6% |
| [Geomean] | 6.47M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 254M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.55M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.3M ±296% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.01M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 16.5M ±180% |
| [Geomean] | 26.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.03M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.24M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.66M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.79M ± 6% |
| [Geomean] | 3.42M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.02G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.54G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ± 3% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 660k ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 775k ±16% |
| [Geomean] | 610k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 885k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |