| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 8594bf46218254ce5508e1500b92d4329f0a627c |
| experiment-commit-time | 2026-05-02T00:19:05Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-02T00:45:21.881001161Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.14/0 |
| upload-time | 2026-05-02T06:25:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.18GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.15GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.00GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.24GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.96GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.48GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.52GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.43GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.50GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.48GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 56.0M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.28M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.76M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 60.7M ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.60M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.76M ± 7% |
| [Geomean] | 11.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.88G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.15G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.20G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 959M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.7M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 3% |
| [Geomean] | 3.66M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 149M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.31M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 194M ±107% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.98M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 4% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 262M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 97.6M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.65M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 347M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 43.0M ±202% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.49M ±16% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.6k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.10M ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.73M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06M ± 9% |
| [Geomean] | 2.99M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.10G ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 949M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.50M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 870k ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 900k ±33% |
| [Geomean] | 1.11M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |