| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8594bf46218254ce5508e1500b92d4329f0a627c |
| experiment-commit-time | 2026-05-02T00:19:05Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-02T01:38:21.077969469Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.15/0 |
| upload-time | 2026-05-02T06:57:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.17GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.00GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.1M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.90M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.71M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 37.3M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.53M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.55M ±28% |
| [Geomean] | 9.13M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.31G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.19G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 983M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 953M ±23% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.14M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.94M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.95M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.52M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 137M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.49M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.54M ± 5% |
| [Geomean] | 6.32M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 230M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.86M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 14.6M ±172% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 249M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.86M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 13.9M ±127% |
| [Geomean] | 25.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.14M ±43% |
| [Geomean] | 3.03M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 970M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 943M ±25% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 630k ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 667k ±40% |
| [Geomean] | 586k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |