| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 464dc3f344dde60a58ada8b5c75b73a124548b43 |
| experiment-commit-time | 2026-05-02T00:09:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-02T01:41:35.868034099Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.16/0 |
| upload-time | 2026-05-02T07:00:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.6µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 3.98GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.19GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.04GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.99GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.12GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.3M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.14M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.14M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.8M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.05M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.18M ±58% |
| [Geomean] | 8.10M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 805M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.22G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 973M ±52% |
| [Geomean] | 1.74G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.37M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.13M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.88M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.88M ±12% |
| [Geomean] | 1.44M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 3.09M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.87M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.85M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 138M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.83M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.83M ± 3% |
| [Geomean] | 4.77M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 244M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.30M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.89M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 250M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.20M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 25.2M ±266% |
| [Geomean] | 20.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.49k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.3k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.93M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.91M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.12M ±55% |
| [Geomean] | 2.78M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.10G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 761M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.07G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 976M ±51% |
| [Geomean] | 968M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 530k ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 675k ±26% |
| [Geomean] | 547k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.3k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.23M |