| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f1bc06b98d79c91a0b073098862f1465dbc69776 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T23:28:11Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-02T02:20:39.762570758Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.18/0 |
| upload-time | 2026-05-02T07:51:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 43.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 36.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 37.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40GB ±34% |
| [Geomean] | 3.82GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ±37% |
| [Geomean] | 5.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.20GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.16GB ±15% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 206M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.1M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 212M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.4M ±64% |
| [Geomean] | 81.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.47G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.72G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 944M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.82G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.25G ±92% |
| [Geomean] | 3.92G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 178M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.49M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.51M ± 4% |
| [Geomean] | 40.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.6M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1M ±61% |
| [Geomean] | 191M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.34G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.67G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.63G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±56% |
| [Geomean] | 741M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.71k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.38M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 808k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 815k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 463k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 120M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.18M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 119M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.08M ±83% |
| [Geomean] | 30.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.56G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 936M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21G ±93% |
| [Geomean] | 3.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 88.7M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.38M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.9M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 186M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.0M ±76% |
| [Geomean] | 85.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 481M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.9M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.8M ±67% |
| [Geomean] | 247M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 815k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |