| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 464dc3f344dde60a58ada8b5c75b73a124548b43 |
| experiment-commit-time | 2026-05-02T00:09:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-02T02:18:13.780642657Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.19/0 |
| upload-time | 2026-05-02T07:52:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.00GB ±39% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.08GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79GB ±37% |
| [Geomean] | 5.12GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.07GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.44GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.83GB ±18% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.7M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.3M ±111% |
| [Geomean] | 82.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 860M ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.11G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 615M ±206% |
| [Geomean] | 3.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72M ± 4% |
| [Geomean] | 43.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.9M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.5M ±103% |
| [Geomean] | 191M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.57G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.03G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 105M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.54G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.42G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 87.9M ±81% |
| [Geomean] | 782M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.45M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.33M ±176% |
| [Geomean] | 28.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 863M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 601M ±213% |
| [Geomean] | 3.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.4M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.43M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.3M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.4M ±157% |
| [Geomean] | 81.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.1M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 593M ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.6M ±115% |
| [Geomean] | 199M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 783k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |