| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 5756e857c84b2248d0f54bb88235c308d4285c26 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T17:44:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T18:58:42.733758361Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.2/0 |
| upload-time | 2026-05-02T00:40:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.92GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.93GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.90GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.93GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.49GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.13GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.51GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.0M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.35M ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.81M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.8M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.88M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.73M ± 6% |
| [Geomean] | 11.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.14G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 769M ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.97G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.57G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±10% |
| [Geomean] | 1.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.4M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 159M ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.81M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 148M ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.35M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 258M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 38.8M ±289% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.28M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 266M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 103M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.38M ±11% |
| [Geomean] | 41.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.28M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.02M ±11% |
| [Geomean] | 3.09M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 745M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ±10% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.10M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 822k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.53M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 856k ±18% |
| [Geomean] | 1.04M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |