| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | f1bc06b98d79c91a0b073098862f1465dbc69776 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T23:28:11Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-02T03:00:06.51163165Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.24/0 |
| upload-time | 2026-05-02T08:41:42Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.07GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.99GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.71GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 54.7M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.93M ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.73M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 61.9M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.87M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.81M ± 2% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.73G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.41G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.99G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.40G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 6% |
| [Geomean] | 2.09G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.76M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.8M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.73M ± 8% |
| [Geomean] | 3.59M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 160M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.88M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 181M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.67M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 335M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 113M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 272M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 96.4M ±196% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.06M ±11% |
| [Geomean] | 50.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.83M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.77M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.99M ± 4% |
| [Geomean] | 3.41M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.36G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.11G ± 4% |
| [Geomean] | 1.23G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.43M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 810k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ± 0% |
| [Geomean] | 1.07M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |