| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-02T02:19:54.608282353Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.25/0 |
| upload-time | 2026-05-02T09:43:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 96.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 78.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 95.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 78.5µs ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.7µs ± 3% |
| [Geomean] | 75.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.18GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.93GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.10GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.16GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.26GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.68GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.96GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.96GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 484M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 545M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 363M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 489M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 519M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 360M ±11% |
| [Geomean] | 454M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 15.1G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 23.0G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.2G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 18.0G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 18.7G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9G ±63% |
| [Geomean] | 17.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ± 8% |
| [Geomean] | 316M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 789M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 956M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 541M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 886M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 565M ±54% |
| [Geomean] | 741M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.11G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.52G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.05G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.41G ±105% |
| [Geomean] | 5.49G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.33k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 860 ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.37k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 868 ± 2% |
| [Geomean] | 3.85k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 625k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 627k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.1k ± 2% |
| [Geomean] | 231k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 257M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 273M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ± 3% |
| [Geomean] | 276M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.7G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.8G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±70% |
| [Geomean] | 17.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 253M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 183M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 256M ±18% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 395M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 406M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 383M ± 8% |
| [Geomean] | 387M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.97G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.59G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.66G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.27G ±122% |
| [Geomean] | 2.33G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.5k ± 3% |
| [Geomean] | 10.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 982k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 988k ± 3% |
| [Geomean] | 614k |