| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5756e857c84b2248d0f54bb88235c308d4285c26 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T17:44:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T18:09:42.531699018Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.3/0 |
| upload-time | 2026-05-02T01:08:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.8µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.94GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.50GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±11% |
| [Geomean] | 5.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.00GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 553M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 318M ±14% |
| [Geomean] | 427M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.2G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.84G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.4G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.8G ±12% |
| [Geomean] | 13.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 350M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±15% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 483M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 516M ±10% |
| [Geomean] | 762M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.27G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.10G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.03G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.03G ±33% |
| [Geomean] | 5.25G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.84k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 3% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 689k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.7k ± 2% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 244M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 187M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 3% |
| [Geomean] | 215M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.4G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.2G ±34% |
| [Geomean] | 17.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 176M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±23% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 339M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ± 7% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.66G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.65G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.06G ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35G ±80% |
| [Geomean] | 2.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.84k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 3% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 3% |
| [Geomean] | 695k |