| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7912a25a4e6c8bc7acec25d3b404fd3d109e6b56 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T17:16:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T20:16:46.556123524Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.4/0 |
| upload-time | 2026-05-02T01:37:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.4µs ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.01GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.29GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.04GB ± 0% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.41GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.9M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.55M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.48M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 22.0M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.64M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.35M ±15% |
| [Geomean] | 8.41M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.22G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 973M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.29G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.18G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.02M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.46M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.45M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.55M ± 2% |
| [Geomean] | 1.95M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.08M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.58M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.40M ±85% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.64M ± 4% |
| [Geomean] | 3.60M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.28M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.44M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.69M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 27.0M ±180% |
| [Geomean] | 24.2M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.3k ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.01M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.70M ±11% |
| [Geomean] | 3.15M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.15G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 955M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.12G ± 4% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 670k ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 740k ±22% |
| [Geomean] | 650k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |