| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f512621129aabd5de2b3c047b112f6cdb1941aa0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T16:23:09Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T20:19:23.583479133Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.5/0 |
| upload-time | 2026-05-02T01:39:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.16GB ± 8% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.99GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.2M ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.30M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.78M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 21.6M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.28M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.06M ±23% |
| [Geomean] | 8.49M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.94G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.13G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 909M ±25% |
| [Geomean] | 1.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.30M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28M ± 5% |
| [Geomean] | 1.70M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.1M ±152% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.20M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.41M ± 9% |
| [Geomean] | 5.29M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.04M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 9.18M ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 238M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.91M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.33M ±143% |
| [Geomean] | 19.8M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.69M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.33M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.75M ±42% |
| [Geomean] | 2.98M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.07G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.03G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.09G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 896M ±27% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 575k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 560k ±29% |
| [Geomean] | 533k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |