| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 7bb9bc64d03cdb7f25f6936bb8a9a1651774f853 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T20:40:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T20:47:07.924845024Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.8/0 |
| upload-time | 2026-05-02T02:28:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.52GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.94GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.77GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.15GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.91GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 51.5M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.06M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.79M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 52.9M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.99M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.13M ±33% |
| [Geomean] | 11.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.84G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.50G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.58G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.40G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ±23% |
| [Geomean] | 2.11G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.87M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.3M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.86M ± 3% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 125M ±94% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.20M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 157M ±114% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.45M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 254M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 80.3M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.31M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 379M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 109M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.51M ± 7% |
| [Geomean] | 50.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.96M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.76M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.26M ±50% |
| [Geomean] | 3.49M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.48G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.35G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ±23% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 789k ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.53M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 856k ±18% |
| [Geomean] | 1.09M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |