| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 891f4a871188b973369cd3388dd38f1100ff7493 |
| experiment-commit-time | 2026-05-01T21:02:45Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-01T21:15:29.447038885Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260502.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260502.9/0 |
| upload-time | 2026-05-02T02:56:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.91GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.02GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.21GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.92GB ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.27GB ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.02GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.45GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.13GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.5GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.17GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 58.3M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.94M ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.70M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.9M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.04M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.75M ± 7% |
| [Geomean] | 10.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 716M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.91G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.03G ±225% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 1.79G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.8M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.61M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 212M ±130% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.17M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.50M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 209M ±85% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.89M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.52M ± 5% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 359M ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 24.8M ±357% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.40M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 404M ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 30.6M ±297% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.21M ± 7% |
| [Geomean] | 35.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 0% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.07M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.04M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.72M ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.13M ± 2% |
| [Geomean] | 2.70M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 683M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 726M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ± 4% |
| [Geomean] | 893M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 469k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.11M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.32M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 811k ±14% |
| [Geomean] | 994k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |