| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T01:47:03.449866208Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.33 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.33/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:36:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.77GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.38GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.69GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 1% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.46GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 422M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 572M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 287M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 424M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±12% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.46G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.1G ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.24G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±21% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 209M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±21% |
| [Geomean] | 293M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 761M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 443M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 768M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±21% |
| [Geomean] | 703M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.18G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.65G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70G ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.33G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.03G ±65% |
| [Geomean] | 4.11G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.10k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 1% |
| [Geomean] | 4.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 663k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.6k ± 1% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 2% |
| [Geomean] | 191M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.2G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.1G ±42% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 155M ±27% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 303M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 310M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ± 4% |
| [Geomean] | 306M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 797M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 801M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54G ±80% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7k ± 2% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 2% |
| [Geomean] | 725k |