| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T01:53:02.64815528Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.35/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:42:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.9µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.3µs ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ±13% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.26GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.20GB ±10% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 426M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 565M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±13% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.43G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.49G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±14% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±24% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 438M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 782M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 426M ±17% |
| [Geomean] | 728M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.83G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.48G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.17G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.52G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.67G ±91% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.43k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 693k ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.3k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 697k ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 2% |
| [Geomean] | 266k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 5% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.2G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.93G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6G ±79% |
| [Geomean] | 14.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 171M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 173M ±30% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 312M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ±15% |
| [Geomean] | 318M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.33G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.30G ±178% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.76G ±106% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 716k |