| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 628674a0c1ac038c01a0e5c0edb4e43e6104f57b |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T22:30:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T03:20:40.650205256Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.37/0 |
| upload-time | 2026-05-06T08:59:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.7µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.06GB ±39% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97GB ±32% |
| [Geomean] | 5.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.04GB ±14% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 236M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.3M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 231M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 249M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7M ±133% |
| [Geomean] | 96.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.6G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.84G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 740M ±136% |
| [Geomean] | 4.39G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.59M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 203M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.65M ±17% |
| [Geomean] | 43.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.2M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 398M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.7M ±98% |
| [Geomean] | 215M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.61G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.27G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 130M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.61G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±76% |
| [Geomean] | 943M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.8k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.0k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.28k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 741k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 748k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 437k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.2M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.16M ±174% |
| [Geomean] | 37.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.8G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 732M ±138% |
| [Geomean] | 3.64G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 86.0M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.29M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.3M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.7M ±137% |
| [Geomean] | 102M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 103M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.4M ±94% |
| [Geomean] | 300M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 739k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |