| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d81ba6c35d0a067544d6b4ba16873cddf2015661 |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T22:30:05Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T04:09:08.001009654Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.41/0 |
| upload-time | 2026-05-06T09:46:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.73GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.09GB ±35% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.52GB ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.21GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89GB ±34% |
| [Geomean] | 4.94GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.74GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.94GB ±14% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.67M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.5M ±94% |
| [Geomean] | 80.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.07G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 194M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.85G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 761M ±164% |
| [Geomean] | 3.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.42M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55M ±14% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.9M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.2M ±74% |
| [Geomean] | 186M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.53G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.19G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.71G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±86% |
| [Geomean] | 816M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29M ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.48M ±137% |
| [Geomean] | 26.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 736M ±165% |
| [Geomean] | 2.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 113M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.73M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 208M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.1M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.9M ±105% |
| [Geomean] | 79.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 936M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.1M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 639M ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.9M ±115% |
| [Geomean] | 207M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |