| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d81ba6c35d0a067544d6b4ba16873cddf2015661 |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T22:30:05Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T05:01:25.405392364Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.43/0 |
| upload-time | 2026-05-06T11:51:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.35GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.30GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.81GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 551M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 299M ± 7% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.20G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.0G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.78G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.33G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ± 9% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 392M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±40% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 762M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 427M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 785M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 465M ±17% |
| [Geomean] | 703M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.32G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.66G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04G ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.52G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.63G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10G ±79% |
| [Geomean] | 4.01G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.7k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 4% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.0G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.25G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.3G ±14% |
| [Geomean] | 16.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 173M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 168M ±45% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 306M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 315M ± 9% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 826M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.90G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 734M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.42G ±66% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.09k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 426k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 721k |