| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 9c8bf0e72a6fb3b415b591b124b59fbb7cf92252 |
| benchmarks-commit | 3c866099a40fcb48c3776444a460e503ec869501 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f2a43196d1856e4eaefde6273090939f97473275 |
| experiment-commit-time | 2026-05-05T16:48:48Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-06T09:06:18.21430769Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260506.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260506.45/0 |
| upload-time | 2026-05-06T16:01:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.35GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.99GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41GB ±14% |
| [Geomean] | 5.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.19GB ±11% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 541M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 452M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±15% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.1G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.16G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9G ±82% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 365M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 224M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 351M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 224M ±18% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 832M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 453M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 790M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 446M ±28% |
| [Geomean] | 729M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.24G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.35G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.21G ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.97G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.07G ±134% |
| [Geomean] | 3.82G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 695k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 189M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 4% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.5G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4G ±75% |
| [Geomean] | 14.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±25% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 334M ±11% |
| [Geomean] | 330M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.38G ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.71G ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.41G ±177% |
| [Geomean] | 1.37G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 708k |