| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T18:03:25.412326176Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260510.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260510.34/0 |
| upload-time | 2026-05-10T23:37:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.14GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16GB ±32% |
| [Geomean] | 3.69GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.15GB ±32% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.03GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.03GB ±19% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 244M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9M ±60% |
| [Geomean] | 96.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.85G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 984M ±86% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 46.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 403M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.5M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 404M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.0M ±49% |
| [Geomean] | 219M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.43G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.47G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.91G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 131M ±54% |
| [Geomean] | 866M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.0k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 757k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 2% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.0M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.2M ±80% |
| [Geomean] | 36.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 972M ±88% |
| [Geomean] | 3.57G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.8M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.5M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.0M ±69% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 866M ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.7M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 985M ±173% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±72% |
| [Geomean] | 308M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 756k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 755k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |