| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T18:05:09.507599405Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260510.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260510.35/0 |
| upload-time | 2026-05-10T23:40:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.90GB ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05GB ±38% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.46GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87GB ±30% |
| [Geomean] | 5.12GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.03GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.89GB ±15% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.5M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.8M ±83% |
| [Geomean] | 87.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 761M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.94G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 867M ±179% |
| [Geomean] | 4.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 40.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.8M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 389M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.8M ±66% |
| [Geomean] | 203M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.19G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 102M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.76G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±119% |
| [Geomean] | 835M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.67M ±159% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.44M ±114% |
| [Geomean] | 32.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.8G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 765M ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 825M ±152% |
| [Geomean] | 3.38G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.0M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.37M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 43.3M ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.8M ±95% |
| [Geomean] | 92.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 980M ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.0M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.7M ±142% |
| [Geomean] | 222M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |