| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T18:07:26.640141317Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260510.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260510.36/0 |
| upload-time | 2026-05-10T23:42:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±32% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06GB ±29% |
| [Geomean] | 5.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.18GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.05GB ±19% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 231M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 230M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 247M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4M ±83% |
| [Geomean] | 97.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.65G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.15G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.55G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 811M ±115% |
| [Geomean] | 4.17G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.65M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.67M ± 6% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.5M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 391M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.5M ±70% |
| [Geomean] | 218M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.71G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 143M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.09G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±66% |
| [Geomean] | 918M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 745k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 742k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 439k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.5M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.52M ±121% |
| [Geomean] | 38.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 788M ±122% |
| [Geomean] | 3.68G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.7M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.52M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 204M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.4M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 213M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 49.8M ±102% |
| [Geomean] | 106M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.27G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 117M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.29G ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.6M ±93% |
| [Geomean] | 354M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 743k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 741k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |