| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T20:22:06.066728343Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260511.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260511.2/0 |
| upload-time | 2026-05-11T02:01:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±32% |
| [Geomean] | 3.65GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.01GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ±32% |
| [Geomean] | 5.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.07GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.15GB ±21% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 239M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 260M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 239M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 253M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5M ±69% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.11G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.17G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.4G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±78% |
| [Geomean] | 4.58G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 207M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 204M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 45.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.0M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 376M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 394M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 87.0M ±49% |
| [Geomean] | 232M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.67G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 141M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.77G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.23G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 140M ±49% |
| [Geomean] | 990M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.20k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 727k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 735k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 432k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.0M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.0M ±90% |
| [Geomean] | 43.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±79% |
| [Geomean] | 3.78G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 111M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 114M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.81M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 211M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 213M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.5M ±64% |
| [Geomean] | 117M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 686M ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 117M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 888M ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 114M ±63% |
| [Geomean] | 300M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 725k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 731k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.11M |