| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T21:27:14.672269234Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260511.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260511.3/0 |
| upload-time | 2026-05-11T03:00:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39GB ±30% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ±30% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.95GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.37GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.25GB ±12% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.1M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4M ±62% |
| [Geomean] | 89.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.00G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 601M ±168% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.33G ±92% |
| [Geomean] | 4.26G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91M ± 4% |
| [Geomean] | 43.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.1M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.5M ±51% |
| [Geomean] | 202M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.64G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.58G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.0M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.68G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.93G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 123M ±50% |
| [Geomean] | 868M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.80M ±162% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.8M ±80% |
| [Geomean] | 32.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 603M ±178% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.30G ±91% |
| [Geomean] | 3.62G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.5M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.3M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.5M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.8M ±69% |
| [Geomean] | 90.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.5M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 908M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 112M ±132% |
| [Geomean] | 282M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |