| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T21:24:02.971251547Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260511.4 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260511.4/0 |
| upload-time | 2026-05-11T03:02:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.25GB ±28% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.40GB ±34% |
| [Geomean] | 5.33GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.21GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.27GB ±21% |
| [Geomean] | 7.35GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 237M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.1M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.1M ±63% |
| [Geomean] | 108M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.01G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.2G ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.60G ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.3G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±83% |
| [Geomean] | 5.25G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 203M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 384M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.1M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 364M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 398M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.4M ±53% |
| [Geomean] | 238M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.93G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.96G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 148M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.67G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.09G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ±57% |
| [Geomean] | 1.03G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.25k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 739k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.25M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 735k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 435k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.3M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.8M ±78% |
| [Geomean] | 46.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.6G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.2G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17G ±81% |
| [Geomean] | 4.47G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 76.1M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.13M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.4M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.8M ±68% |
| [Geomean] | 121M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.45G ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 125M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.76G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 129M ±69% |
| [Geomean] | 451M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 738k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 734k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |