| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T21:26:51.36542892Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260511.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260511.5/0 |
| upload-time | 2026-05-11T03:02:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.41GB ±12% |
| [Geomean] | 4.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.03GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 240M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.58M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 244M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.52M ±11% |
| [Geomean] | 74.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.45G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 253M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ±54% |
| [Geomean] | 2.52G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 43.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.4M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.8M ±12% |
| [Geomean] | 176M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.58G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.3M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.51G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.35G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.3M ±13% |
| [Geomean] | 725M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 750k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 0% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.84M ±27% |
| [Geomean] | 20.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 273M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ±56% |
| [Geomean] | 1.78G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 113M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.72M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.1M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.1M ±24% |
| [Geomean] | 65.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 701M ±168% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.3M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 830M ±175% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.3M ±25% |
| [Geomean] | 174M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 748k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |