| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-10T21:26:21.213037376Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260511.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260511.6/0 |
| upload-time | 2026-05-11T03:04:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 40.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.01GB ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.54GB ±32% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.99GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.81GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.98GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.07GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.56GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 243M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.0M ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 247M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.0M ±60% |
| [Geomean] | 105M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.91G ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 809M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.90G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.54G ±21% |
| [Geomean] | 4.74G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 202M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.63M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75M ±27% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 367M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.7M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 366M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 389M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±33% |
| [Geomean] | 233M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.11G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 120M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.81G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.41G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±44% |
| [Geomean] | 1.00G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.29k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 744k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 744k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.6k ± 2% |
| [Geomean] | 438k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.2M ±178% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0M ±60% |
| [Geomean] | 45.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 825M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.54G ±26% |
| [Geomean] | 3.96G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 106M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 110M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.70M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.4M ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 210M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.3M ±38% |
| [Geomean] | 120M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 96.3M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 926M ±190% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 152M ±72% |
| [Geomean] | 346M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 742k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 742k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.12M |