| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:41:19.475859006Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.79 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.79/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:02:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.17GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.99GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.35GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 34.2M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.62M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.85M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 39.6M ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.17M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.90M ±53% |
| [Geomean] | 9.24M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.28G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.27G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 929M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 983M ±64% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.45M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.97M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.51M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.98M ± 6% |
| [Geomean] | 1.52M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 118M ±97% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.94M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.93M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 156M ±98% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.92M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.93M ± 6% |
| [Geomean] | 9.16M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 238M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.42M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.97M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.36M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.27M ±54% |
| [Geomean] | 16.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.64M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.44M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.80M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.95M ±63% |
| [Geomean] | 3.03M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.22G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 929M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.10G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 976M ±65% |
| [Geomean] | 1.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 630k ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 662k ±36% |
| [Geomean] | 596k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |