| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:41:01.732480207Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.81 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.81/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:19:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 48.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.16GB ±32% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.78GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.77GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.50GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.49GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.51GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.45GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 235M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 256M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.8M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 262M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.6M ±52% |
| [Geomean] | 112M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.54G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.60G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.45G ±21% |
| [Geomean] | 5.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.64M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 204M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.56M ± 7% |
| [Geomean] | 49.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 396M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 96.0M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 373M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 427M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.8M ±45% |
| [Geomean] | 244M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.65G ±87% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.71G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 173M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±46% |
| [Geomean] | 1.07G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.19k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 728k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 730k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 2% |
| [Geomean] | 432k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.6M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.6M ±71% |
| [Geomean] | 46.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.7G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.38G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.30G ±70% |
| [Geomean] | 4.39G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 89.8M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.4M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.8M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 214M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.8M ±60% |
| [Geomean] | 123M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.47G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 164M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 166M ±11% |
| [Geomean] | 462M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 2% |
| [Geomean] | 18.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 727k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 726k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 2% |
| [Geomean] | 1.10M |