| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:41:54.756279571Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.82 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.82/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:22:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.17GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.35GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.01GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.18GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.04GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.47GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.58GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 62.1M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.28M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.62M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.7M ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.33M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.64M ±12% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.88G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.07G ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.00G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 8% |
| [Geomean] | 1.99G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 22.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.75M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.77M ± 4% |
| [Geomean] | 3.60M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 197M ±121% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.66M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.45M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 204M ±131% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.46M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 6% |
| [Geomean] | 13.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 347M ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 106M ±184% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.00M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 355M ±89% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 94.7M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.16M ±13% |
| [Geomean] | 52.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.70M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.56M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.04M ± 5% |
| [Geomean] | 3.08M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.02G ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.12G ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.12G ± 7% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.38M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 800k ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.41M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 810k ±14% |
| [Geomean] | 1.06M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |