| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:42:25.775547243Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.83 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.83/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:22:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.8µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.40GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.89GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 9.94GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.99GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.48GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 48.3M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 8.80M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.78M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 65.6M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.23M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.73M ±27% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.53G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.72G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.39G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.04G ±19% |
| [Geomean] | 2.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.6M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 22.4M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 114M ±121% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.93M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 192M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.64M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 12.1M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 259M ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 137M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.16M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 405M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 101M ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.21M ±12% |
| [Geomean] | 54.3M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.0k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.68M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.63M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.51M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.88M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.78M ±24% |
| [Geomean] | 3.49M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.67G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.03G ±22% |
| [Geomean] | 1.28G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.56M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.22M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 860k ±19% |
| [Geomean] | 1.08M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 884k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |