| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 15129eb73b442f85e83e4a88e06f80c97fb85fd1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:14:19Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:20:12.133332897Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.84 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.84/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:40:17Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.19GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.33GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.34GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.0M ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.74M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.00M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.7M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.36M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.56M ±29% |
| [Geomean] | 9.56M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.38G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.48G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±23% |
| [Geomean] | 1.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.20M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.23M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20M ± 0% |
| [Geomean] | 1.65M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 92.8M ±153% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.12M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.24M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 115M ±103% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.10M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.26M ± 5% |
| [Geomean] | 8.92M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.84M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 13.4M ±142% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 244M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.64M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 21.0M ±159% |
| [Geomean] | 24.7M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.43M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.96M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.16M ±37% |
| [Geomean] | 3.37M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.25G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 983M ±25% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 729k ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 640k ±41% |
| [Geomean] | 629k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |