| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 15129eb73b442f85e83e4a88e06f80c97fb85fd1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:14:19Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:21:06.338654127Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.86 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.86/0 |
| upload-time | 2026-05-12T17:56:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.79GB ± 8% |
| [Geomean] | 3.59GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.14GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94GB ±27% |
| [Geomean] | 5.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.15GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.94GB ±18% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 247M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 244M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7M ±103% |
| [Geomean] | 94.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.59G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 921M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.01G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 721M ±188% |
| [Geomean] | 4.20G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.38M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37M ± 4% |
| [Geomean] | 47.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 386M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.2M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.2M ±64% |
| [Geomean] | 208M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.52G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.19G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 126M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.16G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±60% |
| [Geomean] | 904M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.74M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.34M ±148% |
| [Geomean] | 34.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 920M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.5G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 709M ±193% |
| [Geomean] | 3.42G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.7M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 83.7M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.14M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.7M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.3M ±103% |
| [Geomean] | 93.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 988M ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.9M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±157% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.5M ±91% |
| [Geomean] | 311M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 752k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |