| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 15129eb73b442f85e83e4a88e06f80c97fb85fd1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:14:19Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:21:09.933378282Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.87 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.87/0 |
| upload-time | 2026-05-12T18:03:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.05GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.41GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.33GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.30GB ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.05GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.29GB ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.2GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.87GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.51GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 57.3M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.12M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.82M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.4M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.86M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.74M ± 7% |
| [Geomean] | 11.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.79G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 963M ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.93G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ±17% |
| [Geomean] | 1.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.2M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.58M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 183M ±102% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.45M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 182M ±130% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.59M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 375M ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 45.8M ±285% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.94M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 404M ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 57.5M ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.10M ± 0% |
| [Geomean] | 43.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.8k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.67M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.73M ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.99M ±20% |
| [Geomean] | 3.08M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 923M ±147% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.23G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.09G ±17% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 482k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.06M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.26M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 800k ± 0% |
| [Geomean] | 966k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 885k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |