| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 55089b9e276aadd1d7ae621b79f52890f15d58c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:24:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:30:16.476269435Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.88 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.88/0 |
| upload-time | 2026-05-12T18:07:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 40.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.07GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.86GB ±20% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.10GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.12GB ±31% |
| [Geomean] | 5.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.02GB ±20% |
| [Geomean] | 7.27GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 247M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 247M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4M ±55% |
| [Geomean] | 98.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.15G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.20G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±166% |
| [Geomean] | 4.65G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 199M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97M ± 4% |
| [Geomean] | 45.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 393M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 80.5M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 391M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.8M ±46% |
| [Geomean] | 219M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.44G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.07G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 144M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.63G ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.83G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 131M ±47% |
| [Geomean] | 940M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.28k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 748k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.26M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 740k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 2% |
| [Geomean] | 437k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 147M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.8M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.21M ±73% |
| [Geomean] | 38.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07G ±175% |
| [Geomean] | 4.03G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 111M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.3M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 212M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.3M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5M ±68% |
| [Geomean] | 106M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 117M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.17G ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±60% |
| [Geomean] | 357M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 2% |
| [Geomean] | 18.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 746k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 743k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.12M |