| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 55089b9e276aadd1d7ae621b79f52890f15d58c9 |
| experiment-commit-time | 2026-05-12T12:24:04Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T12:29:40.072900237Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.89 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.89/0 |
| upload-time | 2026-05-12T18:10:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.80GB ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.80GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.74GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.72GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.09GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.34GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.93GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.55GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.87GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 61.7M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.77M ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.06M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.8M ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.83M ±187% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.76M ± 8% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.93G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 559M ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.85G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 636M ±259% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.59G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.9M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.88M ± 6% |
| [Geomean] | 3.72M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 257M ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.87M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 213M ±105% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.88M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 13.3M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 431M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 55.8M ±246% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.50M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 421M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 46.6M ±260% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.41M ± 7% |
| [Geomean] | 45.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 895k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 894k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.71M ±140% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.13M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.79M ±196% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.02M ±14% |
| [Geomean] | 2.32M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 542M ±173% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.09G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 599M ±258% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 798M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 465k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 975k ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 856k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.36M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 830k ±20% |
| [Geomean] | 985k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 894k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 893k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |