| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent-sizespecializedmalloc |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-12T11:43:43.210493748Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260512.90 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260512.90/0 |
| upload-time | 2026-05-12T18:30:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±15% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.21GB ±11% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ± 8% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.5G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.65G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.60G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.3G ±62% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 354M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 396M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 205M ±26% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 792M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 419M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 862M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±24% |
| [Geomean] | 723M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.84G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.81G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.99G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99G ±81% |
| [Geomean] | 4.14G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 170M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.3G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.31G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.1G ±77% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 124M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 162M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±29% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.98G ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 846M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.88G ±99% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 711k |